İşte AKP’nin 7 Büyükşehir Belediye Başkan Adayı

Ana Sayfa » Politika » İşte AKP’nin 7 Büyükşehir Belediye Başkan Adayı
Paylaş
Tarih : 12 Kasım 2013 - 19:09

AKPSeçim hazırlıklarını yürüten AKP’de gözler büyükşehir adaylarına odaklandı.

30 büyükşehirdeki temayül yoklamalarını tamamlayan parti yönetimi, sonuçları mercek altına aldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki 10 kişilik Üst Komisyon, AKP Genel Merkezi’nde dün toplanarak beyin fırtınası yaptı. Akşam gazetesinden Hakkı Kurban’ın haberine göre; temayül yoklamasının yapıldığı 16 eski büyükşehirdeki oylar Seçim İşleri Başkanlığı ve Seçim Koordinasyon Merkezi’ndeki yetkililer kanalıyla sayılarak raporlaştırıldı.

Ardından da, hafta sonu temayül yoklamaları gerçekleştirilen 14 yeni büyükşehirdeki oylara geçildi. Hazırlanan raporlar da, Başbakan Erdoğan ve kurmaylarına sunuldu. Dün Genel Merkez’de Erdoğan başkanlığında toplanan Üst Komisyon’da; Mustafa Şentop, Mehmet Ali Şahin, Ekrem Erdem, Menderes Türel, Haluk İpek, Nurettin Canikli, Mustafa Ataş, Güldal Akşit ve Zafer Çubukçu yer aldı.

Yapılan kamuoyu yoklamalarında, mevcut başkanlardan İstanbul’da Kadir Topbaş, Ankara’da Melih Gökçek, Kayseri’de Mehmet Özhaseki, Şanlıurfa’da Eşref Fakıbaba’nın da aralarında olduğu bazı isimler yüzde 50′nin üzerinde oy alarak dikkat çekmişti. Temayüllerde de tercihin bu isimler üzerinde olduğu belirtiliyor. Ordu’da eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in, Hatay’da Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in, Manisa’da MKYK Üyesi Hüseyin Tanrıverdi’nin isimlerinin anketlerde önde göründüğü kamuoyuna yansımıştı. Bu isimlerle ilgili kararı da Erdoğan başkanlığındaki komisyon verecek.

AKP’de son temayül yoklamaları ise, büyükşehir olmayan 51 il ve ilçelerinde cumartesi ve pazar gerçekleştirilecek. Buradan çıkacak sonuçlar da parti yönetimince değerlendirmeye alınacak. 20 Kasım sonrasında Üst Komisyon’un belirleyeceği adayların kamuoyuna açıklanmaya başlaması bekleniyor.

Etiketler :

Sponsor Reklam

Benzer Haberler

Eski Bakana Suçlama
Eski Bakana Suçlama

İçişleri Bakanı Efkan Ala, “Böcek” soruşturmasıyla ilgili, “Bu büyük bir sorundur, tepkilerin büyük olması da doğaldır.

Tarih Açılandı
Tarih Açılandı

AK Parti’nin cumhurbaşkanı adayı 1 Temmuz Salı günü düzenlenecek grup toplantısının ardından açıklanacak.

Uzan Siyasete Dönüyor
Uzan Siyasete Dönüyor

Firari işadamı Cem Uzan’dan Genç Parti için siyasete yeniden dönüş sinyali verdi… Uzan, 2002 seçimlerine Genç Parti ile katılmış,

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz