Çığlık’a 120 Milyon Dolar

Ana Sayfa » Kültür / Sanat » Çığlık’a 120 Milyon Dolar
Paylaş
Tarih : 03 Mayıs 2012 - 13:13

Ressam Edvard Munch’un “Çığlık” tablosu, 119 milyon 922 bin 500 dolara (yaklaşık 212 milyon TL) alıcı buldu.

Sotheby’s Müzayede Evi’nde yapılan satışta, insanın duyduğu kaygının modern sembolü olarak nitelendirilen 1895 tarihli eseri kimin aldığı açıklanmadı. Açık artırma 40 milyon dolarla başladı.

Bir önceki rekor Picasso’nun 106,5 milyon dolara (yaklaşık 188 milyon TL) satılan “Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst” adlı eseri olmuştu.

Aynı müzayedede Picasso’nun 1941 yılında yaptığı “Sandalyede Oturan Kadın” tablosu ise 26 milyon dolara (yaklaşık 46 milyon TL) alıcı buldu.

117 MİLYON DOLARLIK MEZAT

Dünyanın en önemli müzayede evlerinden biri olan New York’taki Christie’s dün tarihinin en büyük açık artırmalarından birine sahne oldu. Aralarında Cezanne, Matisse ve Picasso’nun da bulunduğu ünlü ressamların nadir eserlerin de yer aldığı 31 resim ve heykelin satışa çıkarıldığı müzayedede bir saatte 117 milyon dolar gelir elde edildi.

Fransız ressam Paul Cezanne’ın ‘İskambil Oyuncuları’ adlı suluboya eserinin beş versiyonundan biri adını gizli tutan bir alıcıya 19 milyon 120 bin dolara satıldı. Henri Matisse’in 8 ila 12 milyon dolar değer biçilen 1907 tarihli ‘Şakayıklar’ adlı tablosu ise 19.2 milyon dolara, Picasso’nun 8 ila 12 milyon dolara satılması beklenen 1968 tarihli ‘İki nü’ adlı tablosu ise 8.8 milyon dolara alıcı buldu.

Etiketler :

Sponsor Reklam

Benzer Haberler

Çirkin Adam Öldü
Çirkin Adam Öldü

Clint Eastwood’un başrolünü oynadığı unutulmaz ‘Western’ filmi “İyi, Kötü, Çirkin”in ‘Çirkin’ karakteri Eli Wallach, 98 yaşında

Tarihe Saygısızlık
Tarihe Saygısızlık

İzmir’in Karataş semtinde, Milli Eğitim Bakanlığı’na ait İzmir Cumhuriyet Eğitim Müzesi ve Türk Eğitim Tarihi ve Teknolojileri Müzesi’nin

Ekran Fiyatları Belli Oldu
Ekran Fiyatları Belli Oldu

Ramazan ayı boyunca iftar ve sahur programlarında yer alacak isimlerin kazanacağı rakamlar belli oldu. Makaron’dan Gülşen Yüksel’in

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz